Europese Commissie lanceert EU missies om grote maatschappelijke uitdagingen aan te pakken

Published on 04 October 2021

Op woensdag 29 september lanceerde de Europese Commissie de vijf Horizon Europa-missies. Het missie-gedreven onderzoeks- en innovatiebeleid krijgt een centrale plaats binnen het Europees Kaderprogramma voor Onderzoek en Innovatie (O&I), Horizon Europa. Missies zijn wettelijk verankerd in de Horizon Europa-Verordening.

‘Missies’ zijn een nieuwe manier om aan O&I te doen om zo de impact ervan op de samenleving te vergroten. Het is ook een manier om te communiceren naar het brede publiek, waarbij de Europese Commissie hoopt om met O&I tot de verbeelding te spreken. Missies hebben de ambitie om niet enkel oplossingen voor problemen te ontwikkelen, maar om maatschappelijke uitdagingen zo aan te pakken opdat een samenleving verandert. Typerend voor het missie-gedreven onderzoek is de rol die de burger en het maatschappelijke middenveld zullen innemen.

Via haar communicatie lanceert de Europese Commissie de implementatie van de volgende vijf missies:

1. Aanpassing aan klimaatverandering: ten minste 150 Europese regio’s en gemeenschappen steunen om tegen 2030 klimaatbestendig te worden.

2. Kanker: het leven van meer dan 3 miljoen mensen verbeteren tegen 2030 door preventie, genezing en voor degenen die aan kanker lijden, met inbegrip van hun families, om langer en beter te leven.

3. Herstel van onze oceanen en wateren tegen 2030.

4. 100 klimaat-neutrale en slimme steden tegen 2030.

5. “Soil Deal” voor Europa: 100 living labs en lighthouses om de overgang naar gezonde bodems tegen 2030 mogelijk te maken.

Iedere missie representeert een innovatieve manier om samen te werken, uitdagingen aan te pakken en het leven van de burgers in Europa en daarbuiten te verbeteren. Iedere missie stelt concrete doelstellingen voorop met het doel om tegen 2030 resultaten te bereiken.

De Commissie stelt voor de vijf missies 1,89 miljard euro uit het Horizon Europa-programma ter beschikking voor de periode 2021-2023. Het eerste grote deel zal eind 2021 beschikbaar zijn. Uiterlijk 2023 zal de Commissie de vijf missies evalueren, alsook de toekomstige financiële behoeften in kaart brengen. In de komende maanden zal de Commissie verdere besprekingen met alle relevante actoren organiseren om samenwerking te definiëren en hun verwachtingen inzake hun deelname aan de missies vast te stellen.

>> Klik hier voor meer informatie over de missies 

Barbara Cattoor
Beleidsadviseur
Afdeling Economie, Innovatie en Transities

This may interest you

02 July 2024

We are moving

On 12 August 2024, we will officially move to the new Marie-Elisabeth Belpaire Building, the most circular building of the Flemish government and named after one of the most influential women in Flanders in the late 19th and early 20th centuries. This changes both our postal and visiting address. Update our details in your contact database.
27 September 2023

Flanders Looks ahead to the Tenth European Framework Programme for Research and Innovation

Although Horizon Europe (= the ninth European Framework Programme for Research and Innovation) is only halfway through, preparations for its successor have already begun. Therefore, in Flanders, the Working Group 12 of the Flemish Stakeholder Platform for European Programmes (VEP), has drafted a reflection paper on the future FP10. A similar exercise was done in the past for the current Horizon Europe programme.
07 March 2021

Explore Flanders Blue Research and Innovation system

A new publication 'Gearing up our blue knowledge - Tackling ocean challenges in the UN Decade of Ocean Science' invites you to explore the Flanders Blue Research and Innovation system.

EN - Blijf wekelijks op de hoogte

Wij brengen u wekelijks de laatste weetjes, publicaties en cijfers over economie, wetenschap en innovatie in Vlaanderen in uw mailbox.

Nieuwsgierig naar onze voorbije nieuwsbrieven? Bekijk hier ons archief.