Doorbraak Europese meerjarenbegroting: gerichte versterking EU-programma’s zoals Horizon Europa, InvestEU en EU4Health
Algemeen
Op dinsdag 10 november werd het langverwachte politiek akkoord tussen de Raad en het Europees Parlement over de Europese meerjarenbegroting 2021-2027 bereikt. Het akkoord kwam er nadat er sinds augustus intensief werd overlegd tussen de Raad, het Parlement en de Commissie. Het akkoord vult het uitgebreide financiële pakket aan waarover de EU-leiders het in juli eens werden en dat het volgende financieel kader samenvoegt met NextGenerationEU.
Horizon Europe
Een belangrijk aspect van het akkoord is het extra budget voor een aantal Europese flagship programma’s. Het akkoord voorziet in een top up voor deze programma’s van 15 miljard euro. Hiervan is 12,5 miljard euro ‘fresh money’, oftewel extra budget, dat voor het grootste deel moet komen van Europese concurrentieboetes die normaliter naar de lidstaten terugvloeien.
Uit een tweet van Eurocommissaris Mariya Gabriel voor onderzoek en onderwijs, blijkt dat dankzij de extra fondsen, 4 miljard euro naar Horizon Europa zal gaan.
Dit geeft het volgende overzicht:
Akkoord Europese Raad 21 juli* |
Top-up politiek akkoord 10 november* | Totaal* | |
Horizon Europa | 80,9 miljard** | +4 miljard |
84,9 miljard** |
* Prijzen 2018 – in EUR
** MFK en herstelfonds NextGenerationEU
Ook het gezondheidsprogramma EU4Health krijgt er 3,4 miljard euro bij. Daarnaast worden ook extra middelen voorzien voor Erasmus (2 miljard euro) en voor InvestEU en grensbewaking.
#MFF: Congratulations to all involved in today’s success!
— Mariya Gabriel (@GabrielMariya) November 10, 2020
I welcome the additional €4bn for #HorizonEU, €2.2bn for @EUErasmusPlus & €0.6bn for @europe_creative. R&I, education, culture are crucial for the recovery.https://t.co/FQjOsdWgtP@EU2020DE @Europarl_EN @EUCouncil https://t.co/kmWs2CtsFf
Volgende stappen
Zowel alle lidstaten als het voltallige Europese Parlement moeten de meerjarenbegroting nog bekrachtigen. Het akkoord is één van de voorwaarden voor de lancering van het relancefonds van 750 miljard euro dat bovenop de meerjarenbegroting komt en dat de komende jaren de lidstaten van geld moet voorzien om economisch te herstellen van de coronapandemie. Voor België is in dat fonds een enveloppe van ruim vijf miljard euro gereserveerd.
Persconferentie
LIVE: press conference by @EP_President David Sassoli on the EU's long-term budget and own resources https://t.co/Yloonvwbjp
— European Parliament (@Europarl_EN) November 11, 2020
LIVE: press conference by the Parliament’s negotiating team on the EU's long-term budget and own resources https://t.co/i2oDZMfmez
— European Parliament (@Europarl_EN) November 10, 2020